Kino Scena Kultura - Knurów :: Miasto 44


 
Miasto 44

Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

Gdynia 2014 r.: Pierwszoplanowa rola kobieca - Zofia Wichłacz, dźwięk, efekty specjalne - nagroda pozaregulaminowa.Cena biletu: 16 zł
Cena biletu ulgowego: 14 zł
(Uczniowie i studenci, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.)
Ograniczenia wiekowe: od 12 lat

Gatunek: dramat/wojenny
Reżyseria: Jan Komasa
Scenariusz: Jan Komasa
Czas trwania: 125 min.
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2014
Obsada: Zofia Wichłacz, Józef Pawłowski, Filip Gurłacz, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski
Nagrody: Gdynia 2014 r.: Pierwszoplanowa rola kobieca - Zofia Wichłacz, dźwięk, efekty specjalne - nagroda pozaregulaminowa.

Strona www:
http://miasto44.pl
Kino Scena Kultura - Knurów 2007-2021